RLR07C1401FSR36
Mfr.Part #
RLR07C1401FSR36
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Resistance :
1.4kOhms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Power Rating :
250mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C1401FSR36
Vishay / Dale RLR07C1401FSR36
Through Hole 1.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,