RLR07C1401FPR36
Mfr.Part #
RLR07C1401FPR36
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
1.4kOhms
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Package / Case :
Failure Rate :
P (0.1%)
2
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C1401FPR36
Vishay / Dale RLR07C1401FPR36
Through Hole 1.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,