RLR07C1400FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C1400FSRE6
Description
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL
Length :
6.35mm
Resistance :
140Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Axial
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Published :
Datasheets
RLR07C1400FSRE6
Vishay / Dale RLR07C1400FSRE6
Through Hole 140Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,