RLR07C1371FRR36
Mfr.Part #
RLR07C1371FRR36
Description
RES 1.37K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
6.35mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
1.37kOhms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Datasheets
RLR07C1371FRR36
Vishay / Dale RLR07C1371FRR36
Through Hole 1.37kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,