RLR07C1301GSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1301GSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Length :
7.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
Published :
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
2.29mm
Termination :
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
1.3kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C1301GSRE6
Vishay / Dale RLR07C1301GSRE6
Through Hole 1.3kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,