RLR07C1243FRRE8
Mfr.Part #
RLR07C1243FRRE8
Description
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Length :
7.62mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Published :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
124kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RLR07C1243FRRE8
Vishay / Dale RLR07C1243FRRE8
Through Hole 124kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,