RLR07C1210FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1210FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 121 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
121Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C1210FSR36
Vishay / Dale RLR07C1210FSR36
Through Hole 121Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,