RLR07C11R8FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C11R8FSRE6
Description
RES 11.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
11.8Ohms
Diameter :
2.29mm
2
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Length :
6.35mm
Datasheets
RLR07C11R8FSRE6
Vishay / Dale RLR07C11R8FSRE6
Through Hole 11.8Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,