RLR07C11R3FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C11R3FSRE6
Description
RES 11.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
250mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
250mW
Not Applicable
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
11.3Ohms
Datasheets
RLR07C11R3FSRE6
Vishay / Dale RLR07C11R3FSRE6
Through Hole 11.3Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,