RLR07C10R0GSRE6
Mfr.Part #
RLR07C10R0GSRE6
Description
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
10Ohms
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.35mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
250mW
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR07C10R0GSRE6
Vishay / Dale RLR07C10R0GSRE6
Through Hole 10Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,