RLR07C1051FSRE5
Mfr.Part #
RLR07C1051FSRE5
Description
RES 1.05K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.05kOhms
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C1051FSRE5
Vishay / Dale RLR07C1051FSRE5
Through Hole 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,