RLR07C1004GSBSL
Mfr.Part #
RLR07C1004GSBSL
Description
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
1MOhms
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Datasheets
RLR07C1004GSBSL
Vishay / Dale RLR07C1004GSBSL
Through Hole 1MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,