RLR07C1002FSB1423
Mfr.Part #
RLR07C1002FSB1423
Description
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
10kOhms
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR07C1002FSB1423
Vishay / Dale RLR07C1002FSB1423
Through Hole 10kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,