RLR07C1000GRR3623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1000GRR3623
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.62mm
Resistance :
100Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Published :
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C1000GRR3623
Vishay / Dale RLR07C1000GRR3623
Through Hole 100Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,