RLR07C1000FSRE5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1000FSRE5
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Resistance :
100Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR07C1000FSRE5
Vishay / Dale RLR07C1000FSRE5
Through Hole 100Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,