RLR05C90R9FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C90R9FSRE7
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
4.75mm
Resistance :
90.9Ohms
Radiation Hardening :
No
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Tolerance :
±1%
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR05C90R9FSRE7
Vishay / Dale RLR05C90R9FSRE7
Through Hole 90.9Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,