RLR05C8R66FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C8R66FSRE6
Description
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Width :
1.68mm
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
8.66Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Published :
Datasheets
RLR05C8R66FSRE6
Vishay / Dale RLR05C8R66FSRE6
Through Hole 8.66Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,