RLR05C8252FRRE5
Mfr.Part #
RLR05C8252FRRE5
Description
RES 82.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.68mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
82.5kOhms
Length :
4.75mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR05C8252FRRE5
Vishay / Dale RLR05C8252FRRE5
Through Hole 82.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,