RLR05C8200GSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C8200GSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 820 OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
820Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Termination :
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
1.68mm
Diameter :
1.68mm
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
RLR05C8200GSB14
Vishay / Dale RLR05C8200GSB14
Through Hole 820Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Description: Vishay Dale Through Hole Resistors RLR05C8200GSB14 are metal film resistors with a resistance of 820 Ohms and a tolerance of 2%. They have a power rating of 0.125W (1/8W) and a temperature coefficient of ±100ppm/C. The resistors also feature a low TCR of 0.001% and are epoxy axial through-hole (T/R) components.
Features:
- Resistance of 820 Ohms
- Tolerance of 2%
- Power rating of 0.125W (1/8W)
- Temperature coefficient of ±100ppm/C
- Low TCR of 0.001%