RLR05C8060FRB14
Mfr.Part #
RLR05C8060FRB14
Description
RES 806 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
806Ohms
Max Power Dissipation :
125mW
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Termination :
Composition :
Metal Film
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.68mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C8060FRB14
Vishay / Dale RLR05C8060FRB14
806Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,