RLR05C7R50FSBSL
Mfr.Part #
RLR05C7R50FSBSL
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Metal Film
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Length :
3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Not Applicable
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
7.5Ohms
Datasheets
RLR05C7R50FSBSL
Vishay / Dale RLR05C7R50FSBSL
7.5Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,