RLR05C7873FRB14
Mfr.Part #
RLR05C7873FRB14
Description
RES 787K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.68mm
Width :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Length :
3.81mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
787kOhms
Datasheets
RLR05C7873FRB14
Vishay / Dale RLR05C7873FRB14
Through Hole 787kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,