RLR05C7503FRR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C7503FRR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 750K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Length :
4.75mm
Diameter :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Width :
1.68mm
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mount :
Through Hole
Resistance :
750kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR05C7503FRR36
Vishay / Dale RLR05C7503FRR36
Through Hole 750kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,