RLR05C7502GSR36
Mfr.Part #
RLR05C7502GSR36
Description
RES 75K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Resistance :
75kOhms
Supplier Device Package :
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.68mm
Power Rating :
125mW
Datasheets
RLR05C7502GSR36
Vishay / Dale RLR05C7502GSR36
Through Hole 75kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,