RLR05C7502FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C7502FSRE7
Description
RES 75K OHM 1% 1/8W AXIAL
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
75kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR05C7502FSRE7
Vishay / Dale RLR05C7502FSRE7
Through Hole 75kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,