RLR05C73R2FSRE5
Mfr.Part #
RLR05C73R2FSRE5
Description
RES 73.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Resistance :
73.2Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Axial
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Datasheets
RLR05C73R2FSRE5
Vishay / Dale RLR05C73R2FSRE5
Through Hole 73.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,