RLR05C73R2FSB14
Mfr.Part #
RLR05C73R2FSB14
Description
RES 73.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Width :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
1.68mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
73.2Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Termination :
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C73R2FSB14
Vishay / Dale RLR05C73R2FSB14
Through Hole 73.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,