RLR05C71R5FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C71R5FSRE8
Description
RES 71.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
71.5Ohms
Length :
4.75mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Datasheets
RLR05C71R5FSRE8
Vishay / Dale RLR05C71R5FSRE8
Through Hole 71.5Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,