RLR05C68R1FPRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C68R1FPRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68.1 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance :
68.1Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Width :
1.68mm
Length :
3.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RLR05C68R1FPRSL
Vishay / Dale RLR05C68R1FPRSL
68.1Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,