RLR05C6802GSR36
Mfr.Part #
RLR05C6802GSR36
Description
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Width :
1.68mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
1.68mm
Mount :
Through Hole
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
68kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C6802GSR36
Vishay / Dale RLR05C6802GSR36
Through Hole 68kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,