RLR05C6801GSR36
Mfr.Part #
RLR05C6801GSR36
Description
RES 6.8K OHM 2% 1/8W AXIAL
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
1.68mm
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Length :
4.75mm
Resistance :
6.8kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.68mm
Datasheets
RLR05C6801GSR36
Vishay / Dale RLR05C6801GSR36
Through Hole 6.8kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,