RLR05C6201GSRE5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C6201GSRE5
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
6.2kOhms
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Published :
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Datasheets
RLR05C6201GSRE5
Vishay / Dale RLR05C6201GSRE5
Through Hole 6.2kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,