RLR05C5R60GRRE5
Mfr.Part #
RLR05C5R60GRRE5
Description
RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
5.6Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
2
Length :
4.75mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
17 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C5R60GRRE5
Vishay / Dale RLR05C5R60GRRE5
Through Hole 5.6Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,