RLR05C5R49FSRE5
Mfr.Part #
RLR05C5R49FSRE5
Description
RES 5.49 OHM 1% 1/8W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Resistance :
5.49Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Length :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Datasheets
RLR05C5R49FSRE5
Vishay / Dale RLR05C5R49FSRE5
Through Hole 5.49Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,