RLR05C5R11FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C5R11FSRE6
Description
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Axial
Diameter :
1.68mm
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
5.11Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
125mW
Width :
1.68mm
Datasheets
RLR05C5R11FSRE6
Vishay / Dale RLR05C5R11FSRE6
Through Hole 5.11Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,