RLR05C5R10GSBSL
Mfr.Part #
RLR05C5R10GSBSL
Description
RES 5.1 OHM 2% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
5.1Ohms
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Non-RoHS Compliant
Width :
1.68mm
Length :
3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C5R10GSBSL
Vishay / Dale RLR05C5R10GSBSL
5.1Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,