RLR05C5901FRRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C5901FRRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.68mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
5.9kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C5901FRRE7
Vishay / Dale RLR05C5901FRRE7
Through Hole 5.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,