RLR05C5760FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C5760FSRE8
Description
RES 576 OHM 1% 1/8W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Diameter :
1.68mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
576Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C5760FSRE8
Vishay / Dale RLR05C5760FSRE8
Through Hole 576Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,