RLR05C56R0GMR36
Mfr.Part #
RLR05C56R0GMR36
Description
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
56Ohms
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C56R0GMR36
Vishay / Dale RLR05C56R0GMR36
56Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,