RLR05C5491FSR36
Mfr.Part #
RLR05C5491FSR36
Description
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Axial
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
5.49kOhms
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Package / Case :
Length :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Width :
1.68mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C5491FSR36
Vishay / Dale RLR05C5491FSR36
Through Hole 5.49kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,