RLR05C5362FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C5362FSRE7
Description
RES 53.6K OHM 1% 1/8W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
53.6kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR05C5362FSRE7
Vishay / Dale RLR05C5362FSRE7
Through Hole 53.6kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,