RLR05C5361FSRE519
Mfr.Part #
RLR05C5361FSRE519
Description
RES 5.36K OHM 1% 1/8W AXIAL
Metal Film
Diameter :
1.68mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Resistance :
5.36kOhms
Datasheets
RLR05C5361FSRE519
Vishay / Dale RLR05C5361FSRE519
Through Hole 5.36kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,