RLR05C5360FSRSL
Mfr.Part #
RLR05C5360FSRSL
Description
RES 536 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
3.81mm
Resistance :
536Ohms
Power Rating :
125mW
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C5360FSRSL
Vishay / Dale RLR05C5360FSRSL
536Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,