RLR05C5360FSRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C5360FSRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 536 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Resistance :
536Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR05C5360FSRE8
Vishay / Dale RLR05C5360FSRE8
Through Hole 536Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,