RLR05C5360FSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C5360FSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 536 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Resistance :
536Ohms
Factory Lead Time :
17 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Datasheets
RLR05C5360FSRE6
Vishay / Dale RLR05C5360FSRE6
Through Hole 536Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,