RLR05C5110FSR3819
Mfr.Part #
RLR05C5110FSR3819
Description
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Resistance :
511Ohms
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C5110FSR3819
Vishay / Dale RLR05C5110FSR3819
Through Hole 511Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,