RLR05C49R9FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C49R9FSRE6
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
1.68mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Length :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
49.9Ohms
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Width :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR05C49R9FSRE6
Vishay / Dale RLR05C49R9FSRE6
Through Hole 49.9Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,