RLR05C4990FSRE519
Mfr.Part #
RLR05C4990FSRE519
Description
RES 499 OHM 1% 1/8W AXIAL
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
499Ohms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Length :
4.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C4990FSRE519
Vishay / Dale RLR05C4990FSRE519
Through Hole 499Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,