RLR05C4990FPRE5
Mfr.Part #
RLR05C4990FPRE5
Description
RES 499 OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
1.68mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
499Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
P (0.1%)
Non-RoHS Compliant
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C4990FPRE5
Vishay / Dale RLR05C4990FPRE5
Through Hole 499Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,