RLR05C42R2FSR3619
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C42R2FSR3619
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Published :
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.68mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Length :
4.75mm
Power Rating :
125mW
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Resistance :
42.2Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C42R2FSR3619
Vishay / Dale RLR05C42R2FSR3619
Through Hole 42.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,